pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Aktuality

späť

Kalendár predstavení

 • Celé Shakespearovo dielo v jednej inscenácii 23.04.2019

  Na javisku veľkej sály Divadla Jána Palárika sa vám už 26. apríla predstaví kočovná Zredukovaná shakespearovská spoločnosť, ktorú tvoria herci Tomáš Vravník, Martin Kochan, Braňo Mosný a Martin Križan. Tak ako v alžbetínskom divadle za čias Shakespeara neúčinkovali v divadlách žiadne ženy, aj táto herecká skupina si vystačí bez žien a predsa zvládne odohrať všetky mužské i ženské postavy Shakespearových hier. Zredukovaná shakespearovská spoločnosť vám predvedie skrátené, no nesmierne výstižné verzie všetkých 39 Shakespearových hier. Inscenácia je vtipný koncentrát tragédií, komédií, historických hier a romancí najznámejšieho svetového dramatika všetkých čias. 
  Uvidíte najromantickejší príbeh všetkých čias Rómeo a Júlia v podaní Braňa Mosného a Tomáša Vravníka. V tragédii o žiarlivom Othellovi hviezdi Martin Kochan, a keďže Othello bol černoch, celá tragédia je jedným veľkým rapovým číslom so živou kapelou. Kapela v zložení členov Zredukovanej shakespearovskej spoločnosti – teda samotných hercov – nás sprevádza počas celého predstavenia. Hudobne počas predstavenia dominuje Martin Križan, ktorý v štýle metalového basgitaristu sprevádza všetky výstupy. Určite ste už počuli o Macbethovi, krutom škótskom generálovi, ktorý zabil kráľa a nastúpil na jeho trón. Avšak verzia Zredukovanej shakespearovskej tragédie vás zrejme prekvapí využitím rôznych slovenských prízvukov – keďže v angličtine by sa mala hrať so škótskym prízvukom. Pravdaže sa nezabudlo ani na Shakespearove komédie, ktoré sú plné spletitých zápletiek. Herci sa rozhodli, že Shakespearove zápletky sú predsa len veľmi podobné a rozhodli sa vytvoriť jednu jedinú komédiu, ktorá v sebe spája všetky Shakespearove motívy, postavy, zápletky a komické prvky. Vznikne prešpekulovaná komediálna koláž. Nemyslite si, že sa zabudlo na hry zasadené do antiky. Uvidíte niekoľkosekundové verzie hier Július Caesar, Antonius a Kleopatra a dokonca aj Titus Andronicus, ktorý vás bude sprevádzať svojou kuchárskou show Maškrtenie s Titom. Nemožno obísť ani historické hry. Preto sa stanete svedkami napínavého športového zápasu anglických kráľov o korunu. A čo by to bolo za kompletného Shakespeara bez Hamleta. Hamletovi, ako najhrávanejšej a najznámejšej Shakespearovej hre, je venovaný pochopiteľne najväčší priestor. 
  Režisér inscenácie Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút Martin Čičvák je popredný slovenský režisér a dramatik. Pôsobí ako interný režisér v Činohernom klube v Prahe, pravidelne hosťuje v Národnom divadle v Brne, v Divadle na Vinohradech a v bratislavskom divadle Aréna. Má za sebou mnoho úspešných inscenácií v Česku, na Slovensku aj v Maďarsku. Jeho hry inscenovali okrem Slovenska a Česka aj divadlá v Anglicku, Holandsku, Lotyšsku, Maďarsku, Poľsku a najnovšie jeho hru Urna na prázdnom javiskuuvádzajú v Alchemical Theatre v New Yorku. 
  Režisér Čičvák prispôsobil text troch amerických hercov presne na telo trnavskému súboru. Využil jednotlivé schopnosti a silné stránky každého z hercov, čo zaručuje ohromne pestré a zároveň vyvážené herecké výkony. Celú inscenáciu sprevádza bezhraničná fantázia, hravosť, množstvo narážok na súčasnú popkultúru a aktuálne spoločenské témy – ktoré sú však hlboko zakorenené v Shakespearovom diele. Režisér do tvorivého dialógu prizval aj svojho dlhoročného spolupracovníka, hudobníka a komika Sávu Popoviča, ktorý v trnavskom divadle začínal ako herec a teraz sa doň vracia ako asistent réžie a autor hudby. 
  Kompletný Shakespeare zhltnutý za 120 minút je hra vytvorená pre najväčšie svetové komediálne scény – newyorský Broadway a londýnsky West End. Po celom svete žne obrovské úspechy a my sme hrdí na to, že vás na túto inscenáciu svetovej kvality môžeme pozvať do Divadla Jána Palárika. 
   

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda