pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Aktuality

späť

Kalendár predstavení

 • Slovenská premiéra hry L.N.Tolstého 14.02.2018

  Divadlo Jána Palárika v Trnave uvedie 24.februára slovenskú premiéru hry Vláda tmy od velikána ruskej literatúry, Leva Nikolajeviča Tolstého.

  Tolstého prvotnou inšpiráciou bola skutočná udalosť z roku 1880. S prípadom ho zoznámil jeho priateľ, tulský prokurátor N. V. Davydov. Tolstému sprístupnil spisy roľníka Jefrema Koloskova, ktorého autor osobne navštívil vo väzení. Jefrem Koloskov bol odsúdený za vraždu dieťaťa, ktoré splodil so svojou nevlastnou dcérou. K činu sa priznal na dcérinej svadbe, na základe čoho bol vzápätí zatknutý. Po vydaní v tlači cárska cenzúra označila hru za nebezpečnú a zakázala ju inscenovať. Zákaz trval osemnásť rokov. Svetová premiéra tejto hry sa preto neuskutočnila v Rusku, ale vo Francúzsku v roku 1888 v Théâtre Libre v Paríži, kde sa dočkala obrovského úspechu. 
              Aj v tomto diele značne cítiť Tolstého snahu o nájdenie Boha v spoločnosti bez pevných morálnych pilierov. Vytvoril svet uzavretej dedinskej komunity, kde hriech a zločin naberajú obludné rozmery. Nad hlavným hrdinom Nikitom však stále visí výstraha zdvihnutého Božieho prsta: „Daj si pozor Nikita. Ľudí môžeš oklamať, ale Boha neoklameš.“ Spáchané zlo nikomu v hre neprinesie vytúžené šťastie, ale plodí stále viac nešťastia. Porušovanie svetských i Božích zákonov (od krivej prísahy až po vraždu) sa nabaľuje ako snehová guľa, ktorá nakoniec všetkých prevalcuje. Tolstoj v hre zobrazil proces rozožierania duše hriechom, čím uviedol do praxe svoju teóriu „neodporovať zlu násilím.“
              Inscenáciu v Divadle Jána Palárika režijne pripravil mladý ambiciózny režisér Matúš Bachynec (zaujal inscenáciami v SND – Natálka a Kabaret Normalizácia alebo Modlitba pre Martu). Jeho inscenácia Ťapákovci z minulej sezóny sa doteraz teší veľkému úspechu a návštevnosti. Bachynec pracuje so svojím osvedčeným inscenačným tímom – dramaturgičkou Luciou Mihálovou a scénografom Jánom Husárom. Okrem toho si prizval na spoluprácu špičkovú kostýmovú výtvarníčku Mariju Havran, ktorá má na svojom konte mnoho ocenení, známeho autora scénickej hudby Róberta Mankoveckého a choreografa Juraja Letenaya, ktorý je v súčasnosti dekanom Divadelnej fakulty VŠMU. Inscenácia zobrazuje oscilovanie človeka medzi dobrom a zlom. Postavy sa pohybujú v akomsi predpeklí, ktoré si vytvorili sami svojimi nekalými činmi. Neustále hľadajú východisko z bludného kruhu vlastných zločinov, čím sa uchyľujú k stále novým a horším skutkom. Ako každá dobrá tragédia, aj Vláda tmy v sebe nesie hlboké mravné posolstvo a hoci sa na prvý pohľad javí ako hra bez svedomia, v podstate je to práve hra o svedomí a o mukách, ktoré spôsobí človeku, keď sa snaží obísť svetskú a Božiu spravodlivosť. Výtvarne sa inscenácia snaží komunikovať súčasnú dobu, pričom kostýmy zostávajú inšpirované Ruskými motívmi a scénografia vytvára abstraktný priestor chrámu, ale nielen reálneho, ale je aj metaforou chrámu ľudskej duše. Hudba Petra Mankoveckého je spojením moderných basových tónov s tradičnými sakrálnymi piesňami. Vznešená chrámová hudba vytvára kontrast ku konaniu na javisku, ktoré znázorňuje tie najspodnejšie ľudské pudy a vášne. Tak, ako to býva v pravej ruskej klasike, aj Vláda tmy je prešpikovaná veľkou dávkou erotiky, brutality, no za tým všetkým sa nachádza detailná analýza morálneho úpadku človeka. Doteraz sa toto dielo radí medzi klenoty svetovej literárnej tvorby. Tolstého súčasnici nazývali Vládu tmy tragédiou shakespearovských rozmerov a toto označenie si právom zaslúži. Divadlo Jána Palárika uvádza túto hru v slovenskej premiére. Inscenácia zaručuje silné herecké výkony, strhujúci príbeh, ktorý do posledného okamihu neprestáva šokovať a napínavú priam hororovú atmosféru.     

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda