pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Aktuality

späť

Kalendár predstavení

 • V divadle si pripomenieme významné výročia 25.04.2018

  Divadlo Jána Palárika v Trnave pripravilo viacero podujatí, ktorými si pripomenieme významné výročia v roku 2018. 

  Májová divadelná talkshow Pred oponou sa bude niesť v duchu 60.výročia vzniku zoskupenia básnikov „Trnavská skupina“. 12. mája moderátor Michal Jánoš privíta jedného zo zakladateľov Trnavskej skupiny, spisovateľa a prekladateľa – Ľubomíra Feldeka. Druhým hosťom bude herec Gregor Hološka. Okrem mnohých pamätných postáv v našom divadle stvárnil aj postavu Ľubomíra Feldeka v inscenácii Trnavská skupina (alebo Viseli sme za nohu z kolotoča). Zárukou príjemne stráveného večera sú okrem našich hostí aj divadelná hudobná kapela a špeciálny hudobný hosť KaFe band s Katarínou Feldekovou a Richardom Šimurkom.
  Trnavská skupina – skupina básnikov v zložení Ondruš, Ján Stacho, Jozef Mihalkovič a Ľubomír Feldek vstúpila do literárneho sveta v roku 1958 prostredníctvom časopisu Mladá tvorba. Trnavská skupina alebo aj „konkretisti“ sa snažili v období socialistického realizmu vrátiť literatúre intimitu, estetickú funkciu potláčanú vtedy agitačno-propagačnou.

  Skupina Fats Jazz Band nás 31.mája prenesie do roku 1918, do času, kedy sa podpisovala Pittsburská zmluva. Deväťčlenný swingový orchester oživuje tradíciu hot-jazzu a swingu 20. až 40. rokov minulého storočia. Zrekonštruované historické hudobné nástroje, štýlové oblečenie a celkový prejav orchestra sú v úplnej zhode s obdobím, ktoré predstavujú. Okrem slovenských koncertov Fats Jazz Band pravidelne účinkuje v Česku, Rakúsku, Maďarsku, Poľsku, Nemecku, Chorvátsku či Taliansku. Orchester hrá pôvodnú hot-jazzovú a swingovú hudbu nielen zahraničných, ale aj mnohých významných československých skladateľov, ktorá Vás prenesie do starých kaviarní a tančiarní, rozprúdi vo Vás krv a vráti Vás do doby noblesy, elegantných rób a horúcich večierkov.
  Pittsburská dohoda – 31. 5. 1918 v americkom Pittsburgu podpísali zástupcovia Slovenskej ligy v Amerike, Českého národního sdružení a Svazu českých katolíků s Tomášom G. Masarykom dohodu, ktorá bola kľúčovým dokumentom a predznamenala vznik prvej Československej republiky.

  Zlomový rok 1968 priblíži hra Slovenského národného divadla Kabaret normalizácia alebo Modlitba pre Martu večer 23.júna 2018.  Inscenácia hosťujúceho Slovenského národného divadla predstaví neľahký osud populárnej československej speváčky – Marty Kubišovej. Marta Kubišová bola v šesťdesiatych rokoch minulého storočia členkou známeho speváckeho tria Golden Kids spolu s Helenou Vondráčkovou a Václavom Neckářom. Bleskovú kariéru Golden Kids zastavil vpád vojsk Varšavskej zmluvy na územie Československa a následné tvrdé normalizačné opatrenia. Inscenácia venovaná Kubišovej je tragikomický kabaret plný najznámejších piesní Kubišovej aj Golden Kids v podaní talentovaných mladých hercov. No najmä je príbehom ženy, ktorá svojím pevným charakterom inšpiruje stále nové generácie umelcov a aj všetkých, ktorí sa neboja postaviť za svoje názory.  
  Okupácia Československa vojskami Varšavskej zmluvy – V noci z 20. na 21. augusta 1968 bolo územie Československa obsadené vojskami Varšavskej zmluvy. Skončila sa tak „Pražská jar“, ktorá hlásala „socializmus s ľudskou tvárou“, predstavovala uvoľnenie v spoločnosti, posun k demokracii a postupnú reformu politického systému v Československu. Nastúpilo obdobie normalizácie – pritvrdenie režimu, obdobie perzekúcií, útlaku a šikany komunistických oponentov.

  V novej sezóne budeme pokračovať a oslávime 100.rokov od vzniku I. ČSR a zaspomíname na významného spisovateľa Martina Kukučína.

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda