pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Pre mládež a dospelých (Repertoár)

Nachádzáte sa: ÚvodPre mládež a dospelých

Kalendár predstavení

Protokol

Protokol (Tracy Letts)

Hra Protokol sa odohráva v ospalom americkom mestečku Big Cherry, kde do skostnateného mestského zastupiteľstva prichádza ambiciózny pán Peel. Bezúhonný a čestný pán Peel musí kvôli pohrebu svojej matky vymeškať jednu schôdzu zastupiteľstva. Zo schôdze však chýba protokol, takže nevie, čo sa na schôdzi udialo. Zisťuje, že niektorí poslanci prišli o svoju funkciu, no nikto z kolegov mu nechce vysvetliť, prečo. Pán Peel sa ocitá pred záhadou, ktorú sa snaží rozlúštiť a omylom sa dostáva k prameňom histórii mesta, ktorá je v skutočnosti úplne iná ako to, čomu veria jeho obyvatelia. Tracy Letts skúma z viacerých pohľadov vzťah k histórii, manipuláciu s ňou ale aj ľahostajnosť a neochotu prijímať aj negatívne časti histórie, čo sú bohužiaľ aj pre náš región veľmi časté javy.
Autor hry Tracy Letts je jeden z najvýraznejších súčasných amerických dramatikov a scenáristov. Jeho diela sa s ohromným úspechom hrajú po celom svete. Za hru Protokol získal nomináciu na Pulitzerovu cenu.

Viac info ›

Hudba: Juraj Bielik Herci: Braňo Mosný, Miroslav Beňuš, Ingrida Baginová, Tomáš Vravník, Tibor Vokoun, Martin Križan, Martin Kochan, Tatiana Kulíšková, Petra Blesáková, Vladimír Jedľovský, Tomáš Mosný

Kompletný Shakespeare

Kompletný Shakespeare (Jess Borgeson, Adam Long, Daniel Singer)

Odohrať tridsaťdeväť divadelných hier Williama Shakespeara za dve hodiny? To znie ako absolútne šialený nápad. Štyria mladí herci sa pustili do tejto odvážnej výzvy a vytvorili vtipný koncentrát tragédií, komédií, historických hier a romancí najznámejšieho svetového dramatika všetkých čias.
Predstaví sa vám kočovná Zredukovaná shakespearovská spoločnosť, ktorú tvoria herci Tomáš Vravník, Martin Kochan, Braňo Mosný a Martin Križan. Tak ako v alžbetínskom divadle za čias Shakespeara neúčinkovali v divadlách žiadne ženy, aj táto herecká skupina si vystačí bez žien a predsa zvládne odohrať všetky mužské i ženské postavy Shakespearových hier. Zredukovaná shakespearovská spoločnosť vám predvedie skrátené, no nesmierne výstižné verzie kultových tragédií Rómeo a Júlia, Othello, Macbeth, Hamlet, odhalí vám spletité zápletky všetkých Shakespearových komédií a odohrá napínavý zápas o korunu v podaní kráľov zo Shakespearových historických hier.
A ako správni kočovní herci, všetci sú zároveň výborní muzikanti a speváci. Takže najdôležitejšia otázka, na ktorú si musíte odpovedať, je: „Byť, či nebyť“ – na najbližšej repríze.   

Viac info ›

Hudba: Sáva Popovič

Drahý špás

Drahý špás (Francis Veber)

Čo robiť, ak ste dlhodobo nezamestnaný a v banke nemáte ani cent? Pošlite na seba daňovú kontrolu!

Viac info ›

Scéna: Zuza Havranová Kostýmy: Katarína Holková Hudba: Juraj Bielik Herci: Tomáš Mosný, Tomáš Vravník, Petra Blesáková, Tatiana Kulíšková, Silvia Soldanová, Tibor Vokoun Hosťujúci herci: Peter Trník

Kopanec

Kopanec (Gesine Schmidt, Andres Veiel)

Hra Kopanec od súčasných nemeckých autorov Gesine Schmidt a Andreas Veiel, dokumentuje skutočný prípad z obce Potzlow (bývalá NDR), ktorý sa uskutočnil v roku 2002. Traja 17 roční chlapci brutálne zavraždili 16 ročného Marinusa, s ktorým sa dobre poznali. Po nájdení tela boli páchatelia odsúdení na 15 rokov väzenia. 

Viac info ›

Scéna: Adela Hajduová Kostýmy: Dáša Veselovská Herci: Ingrida Baginová, Tibor Vokoun, Martin Kochan, Miroslav Beňuš, Martin Križan, Tomáš Mosný, Ingrida Baginová, Martin Križan, Martin Križan, Ingrida Baginová, Tibor Vokoun, Miroslav Beňuš, Tomáš Mosný Hosťujúci herci: Daniela Gudabová , Daniela Gudabová

Neprebudený

Neprebudený (Martin Kukučín)

Poviedka Martina Kukučína Neprebudený sa radí k vrcholným dielam slovenského realizmu. Dramatizácia poviedky vznikne priamo „na telo“ hereckého súboru DJP. Autorom dramatizácie a zároveň režisérom inscenácie je Peter Palik, ktorý pre DJP vytvoril úspešné inscenácie ako Malý princ a Modrý vták. 

Viac info ›

Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Eva Farkašová Hudba: Martin Geišberg, Daniel Špiner Herci: Michal Jánoš, Silvia Soldanová, Mária Jedľovská, Tomáš Vravník Hosťujúci herci: Vanda Tureková, Michal Blaho, Monika Stankovičová, Dáša Móderová, Martin Macko

Rodinný parlament

Rodinný parlament (Cristina Clemente)

Čo sa stane ak aplikujeme princípy parlamentnej demokracie na bežnú rodinu? Ak bude mať táto rodina prísne pravidlá, regulovanú ekonomiku a pravidelne voleného prezidenta? A čo sa stane, ak sa niektorí z rodinných príslušníkov dozvedia, že nie každá rodina žije takýmto spôsobom a že sú možné aj iné formy fungovania? Ako sa udržať pri moci, a pritom upokojiť opozíciu? Za akých okolností je možná zmena? Dajú sa voľby vyhrať len volebným programom? Môže rodina fungovať ako štát? Je demokracia najlepší možný systém alebo len ten najmenej zlý?
To sú otázniky, ktoré si kladie Cristina Clemente vo svojej originálnej a inteligentnej komédií Rodinný parlament. V slede vtipných a dynamických scén nám ukazuje rodinu, ktorá sa v dobrom úmysle o všetkom rozhodovať spoločne a transparentne ocitá vo víre volebných machinácií, ovplyvňovania voličov a kupovania hlasov.
Aktuálna komédia o veciach, ktoré sú nám až príliš dobre známe.

Viac info ›

Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Katarína Žgančíková Hudba: Juraj Bielik Herci: Petra Blesáková, Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš

Vláda tmy

Vláda tmy (Lev Nikolajevič Tolstoj)

Tolstoj sa zapísal do dejín svetovej literatúry ako významný predstaviteľ ruského realizmu a autor monumentálneho prozaického diela – románov, noviel, povestí i rozprávok. Anna Karenina či Vojna a mier sú nesmrteľnými dôkazmi o Tolstého majstrovskom prozaickom ume. Avšak menej známe je, že okrem prózy napísal aj tri divadelné hry. Prvá bola práve Vláda tmy (1886).
 
Tolstoj vtedy prechádzal vnútornou krízou, spochybňoval zložité vycifrované umenie, ktoré bolo produkované pre vysokú šľachtu. Preto sa pokúsil o zmenu, vyformoval nový pohľad na umenie a literatúru a začal hlásať:
Umenie pre ľudí a o ľuďoch!

V predstavení sa fajčí a používa kadidlo. Inscenácia nie je vhodná pre divákov mladších ako 15 rokov. 

Viac info ›

Scéna: Ján Husár Kostýmy: Marija Havran Hudba: Róbert Mankovecký Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin Herci: Tomáš Vravník, Silvia Soldanová, Martin Kochan, Ingrida Baginová, Michal Jánoš, Miroslav Beňuš, Martin Križan, Tomáš Mosný, Nina Kočanová, Mária Jedľovská Hosťujúci herci: Nikolett Dékány, Tajna Peršić

Palárik alebo Beskydov

Palárik alebo Beskydov (Martin Timko)

Ján Palárik – kňaz, dramatik, mysliteľ, reformátor a najmä – patrón trnavského divadla. Čo všetko sa skrýva za touto významnou osobnosťou slovenskej kultúry? Ako je možné, že naše najlepšie veselohry napísal katolícky kňaz?
 
Narodil sa v Rakovej v rodine chudobného učiteľa, odišiel z domu s prázdnymi vreckami, aby mohol študovať. Privyrábal si ako učiteľ hry na husle. Nastúpil do seminára v Trnave, kde spoznal svojho najväčšieho priateľa Jozefa Viktorína a začal sa národne angažovať. Vydával časopis, bol väznený v Ostrihome, predelený na faru v Pešti. Tam začal písať svoje prvé hry, ktoré uverejňoval pod pseudonymom Beskydov. Inkognito, Drotár, Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch – vzbudili veľký medzinárodný ohlas a okrem slovenských ochotníckych súborov ich hrávali profesionálne srbské, či chorvátske divadlá. 

Viac info ›

Scéna: Ján Husár Kostýmy: Katarína Žgančíková Hudba: Vladislav Šarišský Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin

Veľký Gatsby

Veľký Gatsby (Francis Scott Fitzgerald )

Veľký Gatsby je príbehom o láske, ktorá dokáže obetovať čokoľvek, o poslednej nádeji, nekončiacej snahe a viere....Tým očarúva celé generácie čitateľov aj divákov.

Veľký Gatsby sleduje príbeh Nicka Carrawaya, ktorý opustí stredozápad a na jar 1922 sa vydáva do New Yorku, mesta stelesňujúceho uvoľňujúcu sa morálku a populárny jazz. Carraway hľadá svoju vlastnú verziu amerického sna a usadí sa vedľa domu záhadného a časté večierky poriadajúceho Jaya Gatsbyho a tiež kúsok od svojej sesternice Daisy a jej záletného manžela Toma Buchanana, Nick sa stane súčasťou mimoriadne bohatých ľudí, ich ilúzií, lások a sklamaní. Nick ako svedok tohto sveta píše príbeh nemožnej lásky, večných snov a automobilovej tragédie a nastavuje zrkadlo modernej dobe a jej súbojom.

Viac info ›

Scéna: Michal Lošonský Kostýmy: Eva Farkašová Hudba: Jozef Chorvát Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin Herci: Michal Jánoš, Silvia Soldanová, Miroslav Beňuš, Ingrida Baginová, Tomáš Mosný, Petra Blesáková Hosťujúci herci: Marek Majeský, Dáša Móderová, Petra Sabová, Monika Stankovičová, Michal Blaho, René Sorád, Martin Macko

Plastický obraz

Plastický obraz (Marius von Mayenburg)

Postup je jednoduchý. Vezmeme súčasnú rodinu zo strednej triedy. Otec je lekár, matka pracuje pre významného umelca, syn problematicky dospieva. Necháme ich najať si upratovačku. Nič výnimočné. Následne pridáme klasickú frašku. Zariadime, aby boli postavy pristihnuté v nevhodných situáciách, v ktorých sa groteskne odhalí ich tajomstvo, pripravíme im tie najabsurdnejšie situácie, aké poznáme od Albeeho či Pintera. A nakoniec pridáme chaotickú melanchóliu dnešnej doby, kde si človek osamotene vyberá svoju identitu z takmer nekonečného množstva možností, v ktorých sa nevie orientovať. Celú zmes vlejeme na prudký oheň. Kssssss! Výsledkom je ostro-kyslá polievka Mayenburgovej najnovšej hry, v ktorej nezávislého umelca, frustrovanú ženu, lekára bez hraníc a chlapca koketujúceho s homosexualitou takmer otrávi najatá žena v domácnosti. Čím? No predsa polievkou.  

Plastický obraz je najnovšia hra Mariusa von Mayenburga, vyznačujúca sa okrem presne nastaveného zrkadla aj nečakanou záverečnou pointou – ktorú však nemožno prezradiť. 
Divadlo Jána Palárika v Trnave hru uvádza v slovenskej premiére. 

Viac info ›

Scéna: Zuzana Formánková Kostýmy: Katarína Holková Hudba: Juraj Bielik Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin Herci: Petra Blesáková, Tomáš Vravník, Miroslav Beňuš, Michal Jánoš, Kristína Tóthová

Ťapákovci

Ťapákovci (Božena Slančíková Timrava - Ondrej Šulaj)

Novela B.S. Timravy Ťapákovci (1913) patrí ku klenotom slovenskej literatúry. Timrava sa vo svojich dielach neostýcha kritizovať zaužívané tradície a praktiky dedinského života. Jej výnimočný pozorovací talent a cit pre spoločenskú kritiku sa aj v tomto diele prejavuje s veľkou dávkou humoru. Ťapákovci sú synonymom lenivosti, nečinnosti a ľahostajnosti. U Ťapákovcov žije šestnásť ľudí v jednej izbe. Panuje tu dusný vzduch, vlhké steny, bledé ospalé tváre a všadeprítomná nedvižnosť. Ich pohodlie a leňošenie však narúša jeden cudzí element – Iľa, ktorá sa do rodiny svojho muža snaží vniesť život, činorodosť a „zdravé ovzdušie“. Lenže práve zmena je to, čomu sa Ťapákovci najviac bránia. Timrava nás sprevádza širokou škálou charakterov a do veľkej kritiky spoločnosti vnáša malé ľudské radosti a starosti, ktoré robia život postáv ešte farbistejším a pravdivejším. Dielo Ťapákovci nemá v slovenskej literatúre obdobu a vďaka svojej nadčasovosti k nám živo prihovára aj dnes.   

Viac info ›

Scéna: Ján Husár Kostýmy: Peter Čanecký Hudba: Daniel Fischer Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin Herci: Tomáš Vravník, Kristína Tóthová, Martin Križan, Ingrida Baginová, Miroslav Beňuš, Martin Kochan, Michal Jánoš, Petra Blesáková, Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Silvia Soldanová Hosťujúci herci: Monika Stankovičová, Marta Maťová

Sluha dvoch pánov

Sluha dvoch pánov (Carlo Goldoni)

Najznámejšia komédia talianskeho majstra veseloherného žánru Carla Goldoniho sa po vyše päťdesiatich rokoch vracia na javisko trnavského divadla.Goldoni vo svojej tvorbe vychádzal z tradície jednej z najvýraznejších škôl európskeho komediálneho divadla z commedie dellʼarte, inšpiroval sa jej originálnymi príbehmi, iskrivými situáciami i populárnymi typmi postáv.

Sluha dvoch pánov je jedna z najpopulárnejších a najúspešnejších hier, ktoré uvádzajú divadlá po celom svete, táto hra ponúka výnimočnú rolu pre majstrov hereckého umenia - hlavnú postavu sluhu Truffaldina, ktorý si trúfa naozaj na všetko. Každú situáciu a každý problém rieši originálnym a najmä vtipným spôsobom. Autor však o nič neochudobňuje ani ďalšie postavy.Hoci v hre ide o vážne veci lásky, ba aj o život, dominuje jej séria komických zámen, omylov a nedorozumení.

V režijnom naštudovaní Juraja Bielika sa môžu diváci okrem plejády zábavných postáv a situácií tešiť aj na živý hudobný sprievod.

Viac info ›

Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Katarína Žgančíková Hudba: Juraj Bielik Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin Herci: Vladimír Jedľovský, Silvia Soldanová, Tibor Vokoun, Tomáš Mosný, Petra Blesáková, Michal Jánoš, Tatiana Kulíšková, Kristína Tóthová, Martin Križan, Ingrida Baginová Hosťujúci herci: Peter Trník

[NA GUT] Začíname !

[NA GUT] Začíname ! (Tomáš Vůjtek)

Do bližšie nešpecifikovaného priestoru, tajomného a záhadného, ktorým môže byť rovnako opustená vlaková stanica aj očistec, prichádza muž. Je veľmi príjemný, citlivý a milý, oslovuje jediného iného prítomného človeka - upratovačku Vlastičku. Volá sa Adolf Eichmann a má sa tu sretnúť s niekým veľmi, veľmi dôležitým....Tak sa začína hra oceňovaného a talentovaného ostraváka Tomáša Vůjtka, ktorý sa podujal na neľahkú úlohu osvetliť neslávne obdobie nedávnych dejín, prostredníctvom spovede fašistického zločinca, strojcu židovského holocaustu Adolfa Eichmanna. Je to hra dokumentárna a životopisná, ale súčasne strhujúca a uhrančivá, ktorej ani napriek vážnej téme nechýba veľká dávka čierneho humoru. Hra bude po prvýkrát uvedená na Slovensku v Štúdiu Divadla Jána Palárika v Trnave.


Viac info ›

Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Miroslav a Jaroslav Daubrava Hudba: Juraj Bielik Svetelný dizajn: Juraj Jakabčin

Ach tie ženy, ach tí muži

Ach tie ženy, ach tí muži (Georges Feydeau)

Jedna noc, jeden deň, jeden dom a dva manželské páry. Kolotoč kongeniálnych komických kotrmelcov z pera najlepšieho svetového komediografa Georgesa Feydeaua! Čo sa môže stať, ak má poslanec prijať vo svojom byte významného starostu, avšak jeho manželka sa po dome rada pohybuje výhradne v negližé? Čo urobí ctihodná dáma, keď sa dozvie, že jej matka odišla na druhý svet  a jej rešpektovaný manžel príde domov podgurážený v kostýme Ľudovíta XIV.? Scény z manželského života by bol prislabý titulok pre šťavnatú katastrofu, ktorú Geroges Feydeau, majster komickej zápletky, rozpúta v jednom parížskom dome za 48 hodín. Lepšie príbehy nepíše ani život sám! 
 
Inscenácia Ach tie ženy, ach tí muži predstavuje v exkluzívnej slovenskej premiére dve jednoaktovky Georgesa Feydeau: Nepobehuj mi tu nahá a Nebožka svokra. Spája ich téma manželských šarvátok v neopakovateľnom prevedení experta na humor Georgesa Feydeaua, ktorý ani mužom, ani ženám nič nedaruje.

Viac info ›

Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Katarína Žgančíková Hudba: Juraj Bielik Herci: Vladimír Jedľovský, Tatiana Kulíšková, Michal Jánoš, Petra Blesáková, Tomáš Vravník, Martin Križan

Tri letušky v Paríži

Tri letušky v Paríži (Marc Camoletti)

Rozmarná spomienka na zlaté roky šesťdesiate – bez mobilov, teroristov a eur.

Bernard je úspešný parížsky architekt, ktorý trávi čas striedavo s tromi snúbenicami – jedna je Američanka, druhá Ruska, tretia Nemka. A všetky tri sú letušky. Navzájom o sebe vôbec netušia. Bernard musí preto nepretržite sledovať letecké poriadky všetkých spoločností a jeho totálne vyčerpaná slúžka podľa príletov a odletov permanentne meniť jedálny lístok a chod domácnosti. Jedného dňa sa v Bernardovom byte neočakávane objaví jeho dávny priateľ Robert, ktorému s hrdosťou vysvetlí, ako hladko funguje jeho milenecký rozvrh. Netuší však, že o malú chvíľu sa celý bezchybne rozbehnutý systém začne rúcať, a na scéne sa neočakávane objavia všetky tri letušky, ktoré sa nikdy nemali stretnúť. Bernardovi neostáva iné ako požiadať o pomoc Roberta. Obaja tak roztočia kolotoč bláznivých situácií, ktoré majú zabrániť tomu najhoršiemu. A vtedy ešte len začne všetko lietať.

Viac info ›

Scéna: Ján Zavarský Kostýmy: Kateřina Bláhová Hudba: Juraj Bielik Herci: Michal Jánoš, Nina Kočanová, Kristína Tóthová, Barbora Bazsová, Petra Blesáková, Silvia Soldanová Hosťujúci herci: Peter Trník

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch

Zmierenie alebo Dobrodružstvo pri obžinkoch (Ján Palárik)

Trojdejstvová veselohra je osnovaná na dobrodružstve predstieranej identity, takmer ako v naivnej mydlovej opere. Vítanie mladého baróna Ľudovíta Kostrovického, potencionálneho ženícha sa deje vo výraznom erotickom napätí. Mladý barón si vymení rolu so svojim priateľom a predstiera, že je inžinier. Miluša spolu s grófkou vymyslia na mladých „žrebcov“ podobný úskok. Grófka je na obžinkovej slávnosti dievčaťom z ľudu a Miluša hrá rolu národneuvedomelej grófky. Falošná identita je v hre zdrojom viacerých komických výstupov a niekedy aj dobrodružných ľúbostných avantúr, ktoré napriek zdanlivo neriešiteľným konfliktom spejú k zmiereniu, ba až nezadržateľnému happyendu.

Viac info ›

Scéna: Jaroslav Valek Kostýmy: Jaroslav a Miroslav Daubravovci Herci: Petra Blesáková, Silvia Soldanová, Mária Jedľovská, Tibor Vokoun, Vladimír Jedľovský, Tomáš Mosný, Miroslav Beňuš, Tomáš Vravník Hosťujúci herci: Edita Borsová, Ingrid Filanová, Peter Trník, Gregor Hološka, Michal Monček, Michal Blaho

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda