pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Folklór v inom šate v novej inscenácií Divadla J. Palárika

späť

Kalendár predstavení

 • Folklór v inom šate v novej inscenácií Divadla J. Palárika 04.06.2018

   
              Poslednou premiérou sezóny 2017/2018 je hra jedného z najuznávanejších súčasných dramatikov Rolanda Schimmelpfenniga – Na druhom brehu. Príbeh Vás zanesie do sveta imaginácie a nevšedných zážitkov. V údolí sú dve dediny, ktoré delí rieka a spája most. Pokojné nažívanie dedín sa však v jeden deň naruší veľkou hádkou v hostinci. Odvtedy sa malebný svet oboch dedín začína meniť. Nastupuje hra osudu v podobe mocných prírodných živlov – búrka, záplava, požiar – a ľudia z rozhnevaných dedín sa musia naučiť empatii, solidarite a nezištnej pomoci. Zároveň sa však musia vysporiadať s tým, že osud nerozdeľuje nešťastie spravodlivo. Preto hľadajú odpoveď na večne nezodpovedanú otázku: Prečo sa to muselo stať práve mne? A prečo sa môjmu susedovi tak darí? Nad závisťou a hádkami však svieti čistá láska dvoch zaľúbencov, pričom každý je z iného brehu, a snažia sa aj napriek všetkému nešťastiu nestrácať nádej a jeden druhého. Hra Na druhom brehu je neobyčajne pútavým, hravým a priam mýtickým podobenstvom o súčasnom svete rozdelenom na tých, ktorí žijú v blahobyte a tých, ktorí potrebujú ich pomoc.
              Roland Schimmelpfennig je známym nemeckým dramatikom, ktorý ohuruje divadelníkov objavnými formami a nevšednou atmosférou textov. Má na svojom konte takmer päťdesiat divadelných a rozhlasových hier, ktoré boli uvedené v špičkových svetových divadlách. Na Slovensku uviedli jeho hry napr. SND Bratislava, DAB v Nitre, SKD v Martine a Mestské divadlo Žilina. V trnavskom repertoári sa hra tohto autora ocitá po prvý raz. Hra Na druhom brehu bola napísaná pre Národné divadlo v Mannheime a DJP ju uvádza exkluzívne v slovenskej premiére. Inscenácia v réžii Viktora Kollára v sebe spája fantáziu Schimmelpfennigovho textu s atraktívnymi režijnými prostriedkami a vizuálnymi prvkami.
              „Na Schimmelpfennigovom texte ma zaujalo, že využíva imagináciu tak, ako poézia. Zároveň dáva poézii iný rozmer, posúva ju na úroveň divadla, čo je  mne osobne veľmi sympatické. Schimmelpfennig pomenúva divadlo ako to najstaršie archetypálne rozprávanie. Napriek tomu, že sa vyjadruje k vysoko aktuálnym témam, je v tom celom niečo staré, pôvodné, ako rozprávanie príbehov našimi babičkami, pri ktorých sme sa báli, smiali a prežívali všetky emócie, akoby sa diali priamo pred našimi očami. A to je tá sila imaginácie, v ktorej je Schimmelpfennig majster.“ Hovorí režisér Kollár.
               Scénu, kostýmy a svetelný dizajn zastrešuje trojica mladých ambicióznych výtvarníkov: JaOnMi Creatures. Scénická tvorba tohto tria sa vyznačuje nespútanou kreativitou, objavnosťou a výnimočnou syntézou kostýmov, scény a svetla. Scénografia Michala Lošonského je inšpirovaná dielami renesančného maliara Albrechta Dürera a do konca predstavenia neprestáva prekvapovať nápaditosťou a odkrýva neustále nové významové roviny. Kostýmy Ondreja Zachara sú voľne inšpirované folklórom, ale zároveň sú nevšednou kombináciou farieb, vzorov, sú prienikom minulosti a súčasnosti. Magickú atmosféru inscenácie podporí aj svetelný dizajn Jána Ptačina. Okrem hercov z umeleckého súboru DJP sa môžete tešiť aj na špeciálneho hosťa – Kamila Mikulčíka, ktorý bude účinkovať nielen ako herec, ale bude inscenáciu dotvárať aj svojou hudbou skomponovanou priamo pre túto inscenáciu. Hudba Kamila Mikulčíka je inšpirovaná folklórnymi melódiami a ponúka pôsobivé piesne spievané naživo hercami. Svet dvoch dedín v inscenácii sprítomňujú svojimi choreografiami aj tanečníci z folklórneho súboru Trnafčan.
   
  Premiéra inscenácie sa uskutoční 16.júna 2018 vo Veľkej sále.
   
   
  Preklad: Eva Melichárková                   
  Dramaturgia: Lucia Mihálová
  Scéna: Michal Lošonský                      
  Kostýmy: Ondrej Zachar
   
   
  Svetelný dizajn: Ján Ptačin
  Pohybová spolupráca: Elena Kolek Spaskov
  Hudba: Kamil Mikulčík  
  Réžia: Viktor Kollár

  Účinkujú: Kamil Mikulčík a.h./Martin Kochan, Vladimír Jedľovský, Tibor Vokoun, Tomáš Vravník, Tomáš Mosný, Petra Blesáková, Ingrida Baginová a.h., Martin Macko a.h., Michal Blaho a.h., Dáša Moderová a.h., René Sorád a.h., Sebastián Ruttkay a.h./Michal Nvota a.h. a členovia Folklórneho súboru Trnafčan

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda