pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Noc literatúry už po šiesty raz prinesie do Trnavy kvalitnú literatúru

späť

Kalendár predstavení

 • Noc literatúry už po šiesty raz prinesie do Trnavy kvalitnú literatúru 15.05.2019

  Šesť miest, šesť literárnych titulov, šesť hercov Divadla Jána Palárika. To je Noc literatúry, ktorá sa uskutoční 22.mája od 18.00 do 22.00h a prepojí celú Trnavu, od Knižnice Juraja Fándlyho, cez Galériu Jána Koniarka, Malý Berlín, trnavskú Radnicu, Spiegelsaal až po Divadlo. Miesta, príbehy i osobnosti spojené jednoznačnou významovou líniou  reflektujúcou moderné európske dejiny prostredníctvom osobných príbehov.  Noc literatúry počas 6.ročníku prináša verejnosti netradičným spôsobom súčasnú európsku literatúru, úryvky čerstvých slovenských prekladov literárnych textov európskych autorov a autoriek, ktoré sú aktuálne na pultoch kníhkupectievspojené s témou pamäť centrálnej Európy. 
  Tohtoročné literárne potulky Trnavou sa konajú pod taktovkou Divadla Jána Palárika v spolupráci s Knižnicou Juraja Fándlyho v Trnave, s malými obmenami i s úctou k tradičným chodníčkom. Podobne ako v iných väčších mestách, aj v Trnave sa tentokrát bude čítať na jednom mieste viac ako jeden krát. Konkrétne štyri krát, vždy jeden titul na jednom mieste. Trnavská verzia je do istej miery kompromisom medzi jedným čítaním – to bol mechanizmus predchádzajúcich rokov  - a paralelným čítaním v čase od 18.00 do 22.00, čo je spôsob zaužívaný v iných väčších mestách. Tak ako inde v Európe, tak aj v našom meste sa budeme držať všeobecne platných intervalov medzi čítaniami. 
  „Čítania sa konajú v 30 minútových intervaloch. To znamená, že po 15 minútovom čítaní, bude priestor na presun na ďalšie miesto. Na každom z miest návštevníci získajú brožúrku s podrobnými informáciami a mapkou. Na jednotlivých miestach tiež dostanú pečiatku. Ak ich zozbierajú všetkých šesť – za každé miesto čítania jednu - majú možnosť zapojiť sa do losovania o knižné tituly, ktoré sa na Noci literatúry v Trnave čítajú   aj s podpismi od jednotlivých čítajúcich,“vysvetľuje koordinátorka podujatia Ivica Franeková z Divadla Jána Palárika.
  Verní tradícii, celé nočné literárne dianie odštartuje v Knižnici Juraja Fándlyho v Trnave na Rázusovej  ulici o 17.30 slávnostným otvorením, kde sa stretnú zástupcovia všetkých spoluorganizátorov literárnych potuliek, aby spoločne podujatiu popriali hladký  a úspešný priebeh. Rovnako tradične sa prvého čítania o 18.00 v priestoroch spomínanej  krajskej knižnice zhostí pravidelný a čestný hosť trnavskej Noci literatúry Prof. Bohumil Chmelík. 
  Iniciátorom a hlavným garantom celoeurópskeho literárneho sviatku sú České centrá v spolupráci so združením zahraničných kultúrnych inštitútov siete EUNIC (European Union National Institutes for Culture), kultúrnymi oddeleniami veľvyslanectiev a Zastúpením Európskej komisie na Slovensku.  Noc literatúry je medzinárodný projekt. V jeden večer sa koná v mestách po celej Európe a v niekoľkých mestách na Slovensku.
  Organizátorom Noci literatúry v Trnave je Divadlo Jána Palárika, svoje priestory poskytli takmer všetky župné inštitúcie v meste, mesto Trnava i kultúrne centrum Malý Berlín a Rotunda Spiegelsaal. Knihy do zlosovania venovalo okrem iných aj kníhkupectvo Martinus, ktoré je partnerom podujatia.
   
  Program:

  17.30 – Slávnostné otvorenie
  Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
  Rázusova 1, Trnava
   
  1) Nemecko
  Winfried Georg Sebald: Vysťahovalci 
  Knižnica Juraja Fándlyho v Trnave
  Rázusova 1, Trnava
  Číta: Prof. Bohumil Chmelík, Tibor Vokoun 
  18.00, 18.30, 19.00, 19.30 
   
  2) Rakúsko
  Martin Pollack: Smrť v bunkri 
  Nádvorie trnavskej radnice
  Hlavná 1, Trnava
  Číta: Vladimír Jedľovský,  Pavol Tomašovič 
  18.30, 19.00, 19.30, 20.00
   
  3) Taliansko 
  Mariateresa Di Lascia: Cesta tieňmi 
  Synagóga - Centrum súčasného umenia
  Halenárska 2, Trnava
  Číta: Petra Blesáková
  19.00, 19.30, 20.00, 20.30
   
  4) Česko
  Marek Švehla: Magor a jeho doba 
  Malý Berlín – kultúrne centrum
  Štefánikova 4, Trnava
  Číta: Braňo Mosný
  19.30, 20.00, 20.30, 21.00
   
  5) Poľsko
  Paulina Wilk: Poznávacie znamenia 
  Kaviareň-bar Rotunda Spiegelsaal
  Kalinčiakova 14, Trnava
  Číta: Tatiana Kulíšková
  20.00, 20.30, 21.00, 21.30
   
  6) Maďarsko
  Gyorgy Dragomán: Hranica 
  Divadlo Jána Palárika
  Trojičné námestie 2
  Číta:Juraj Bielik, Ingrida Baginová
  20.30, 21.00, 21.30, 22.00

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda