pozadie

Stránky DJP.sk pre skvalitnenie služieb využívajú cookies. Používaním DJP.sk súhlasíte s používaním týchto cookies. Rozumiem

Vláda tmy

späť

Nachádzáte sa: ÚvodPress»Napísali o nás»Vláda tmy

Kalendár predstavení

 • Vláda tmy 15.03.2018

  Psychologický thriller v piatich obrazoch, aj tak by sa dal stručne vystihnúť dej hry Vláda tmy od Leva Nikolajeviča Tolstého, ktorú napísal v roku 1886. V Rusku bola vzápätí zakázaná, ale hrala sa s veľkým úspechom v Paríži a neskôr aj v Moskve. Vzdelaný šľachtic z Jasnej Poľany L. N. Tolstoj (1828 – 1910) mal ako osvietený, realistický a racionálny človek veľké výhrady voči pravoslávnej cirkvi, ktorá podľa neho udržiavala zaostalosť ruského ľudu a podporovala pokrytectvo, nemorálnosť a tmárstvo – vládu tmy. Hra, ktorá mala teraz v Trnave slovenskú premiéru, sa však už pri prvom uvedení v Rusku stala priam manifestom vzdelaných Rusov. Trnavské divadlo ju uvádza bez prestávky a divákov viac ako 90 minút udržiava v mrazivom očakávaní nasledujúcich udalostí.
   
  Tolstoj sa v snahe zbaviť literatúru „vyčačkanosti“ a vytvoriť umenie pre ľudí a o ľuďoch priblížil vo svojej prozaickej tvorbe i v divadelnej hre Vláda tmy k psychologickej hĺbke Shakespearových tragédií, čo tvrdili už jeho súčasníci. Realistické až expresívne psychologické vykreslenie jednotlivých postáv má nadčasový potenciál, hoci základom je jednoduchý príbeh, ku ktorému autora inšpiroval skutočný súdny proces. Archetypy údelu človeka, ktorý stratil úctu k iným, a tým aj bázeň pred najvyššími morálnymi princípmi, nesie v hre viacero postáv, takmer nemožno nájsť hlavnú. Všetko dianie však spája Nikita, driečny dedinský paholok. Berie si, čo mu život ponúka aj neponúka, a vášeň, ktorú vyvoláva, má fatálne následky. Až také, že zasiahnu i jeho samého. V tejto drsnej úlohe sa predstavuje mladý herec Martin Kochan, ktorý ju zvládol veľmi dobre. Podobne bravúrne sa svojej úlohy zhostila aj jeho milenka a neskôr manželka Anisja – Silvia Holečková. Krehké žieňa je v negatívnej role veľmi presvedčivé, symbolicky si tu zlo nevyberá medzi silným a slabým, krásnym či škaredým. Chamtivosť je zas stvárnená v role Nikitovej matky, ktorú hrá hosťujúca Tajna Peršić. Hriech tu je len slovo, ale na jeho účinok najviac doplatia tí najslabší a najzraniteľnejší, napr. Anisjina hluchá nevlastná dcéra Akulina, obsadená študentkou herectva Nikolettou Dékány. Skvelé herecké etudy predvádza aj Michal Jánoš v úlohe dedinského blázna a vydedenca Mitriča.
   
  Na javisku DJP má hra experimentálny nádych. Začína sa len tichým otáčaním javiskovej točne, počas ktorej sa takmer nahí herci postupne pomaly obliekajú do svojich kostýmov. Jednotná nahota, symbolizujúca ich „rovnakosť“, sa premieňa oblečením do svojej spoločenskej roly, ale v jadre medzi nimi nie je rozdiel. Počas piatich obrazov sa scéna Jána Husára obsadená stohmi slamy mení len nepatrne, na točni je však zároveň vyvýšené miesto predstavujúce pravoslávny chrám ako jasný vizuálny prvok ruskej kultúry. Netypickým prvkom je aj takmer stála prítomnosť postáv, ktoré sú mimo aktuálneho deja, čím sa vyzdvihuje súbežnosť času ako dôležitý prvok príbehu. Významnou zložkou predstavenia je sugestívna súčasná hudba Róberta Mankoveckého s ruskými ľudovými i liturgickými prvkami, ktorá podčiarkuje dramatickosť deja. Kostýmy Marije Havran sú udržiavané v monochromatickej bielo-sivo-čiernej farebnosti. Farby tak nerozptyľujú a nechávajú viac vyniknúť hereckú zložku, na ktorej toto predstavenie s celou svojou bolesťou a nešťastím stojí.
   
  A aby sme nezabudli pripojiť varovanie zo stránky www.djp.sk: V predstavení sa fajčí a používa kadidlo. Inscenácia nie je vhodná pre divákov mladších ako 15 rokov. Prečo, to neprezradíme, ale veríme, že si toto dramatické (teda napínavé) dramatické (teda divadelné) predstavenie nenecháte ujsť. Veď nebýva zvykom, aby si už na verejnej generálke hra vyslúžila úprimné standing ovation.

  Autor: Miroslava Kuracinová Valová

  Zdroj: http://nzr.trnava.sk/?q=node/2599

Darčeková poukážka

Darčeková poukážka
 • Tatra banka
 • Západoslovenská televízia
 • Trnavské rádio
 • Radio Regina
 • Mestká televízia Trnava
 • Mesačný program
 • S detmi
 • do mesta
 • Trnavak
 • Atteliér
 • Fond na podporu umenia
 • Apimed
 • Hubler
 • aetter
 • Rádio pohoda