Prvá premiéra sezóny patrila Shakespearovi

Prvou premiérou 49. sezóny bola divadelná hra Williama Shakespeara v réžii Juraja Bielika Troilos a Kressida. Diváci na premiére odmenili sedemnásť účinkujúcich a tvorcov neutíchajúcim potleskom a „standing ovation“. Groteskná tragikomédia o banalite lásky, pýchy a vojny sa v Trnave a vôbec na Slovensku hrala prvýkrát na doskách profesionálneho divadla.

Pre zdravotné problémy člena umeleckého súboru sme boli nútení zrušiť verejnú generálku aj predpremiéru. V piatok 21. októbra sa tak na premiére hralo pred vypredaným hľadiskom prvýkrát. Po úspešnej premiére nasledovala v sobotu prvá repríza. Inscenácia ponúkla divákom netradičný obraz legendárnych gréckych i trójskych hrdinov počas trójskej vojny, ktorým sa však nechce bojovať. Príbeh jednej zničenej lásky, ale najmä obraz zbytočnej vojny je v súčasnosti aktuálnejší ako kedykoľvek predtým.

Diváci videli unesenú Helenu ako smiešnu zámienku vojny, mľandravého a pyšného Achilla, ktorý sa váľa v stane a odmieta bojovať, mužov, ktorí sa spoliehajú viac na hašterivú zákulisnú politiku než na konkrétne skutky, kupliarstvo, pomstu a ako sa na správneho Shakespeara patrí – krv a smrť.

„Cez príbeh vojny sme vo vyše 400 rokov starej Shakespearovej hre našli znepokojujúcu paralelu s dneškom, ktorá nepotrebovala žiadnu aktualizáciu. Vo výnimočnom spracovaní Juraja Bielika a jeho tvorivého tímu odohrali herci v piatok predstavenie po prvýkrát pred publikom a bolo to rovno publikum premiérové, čo je veľmi ťažká úloha. Všetci podali vynikajúce výkony a my veríme, že budú i naďalej hrať pred plnými sálami,“ povedala riaditeľka DJP Zuzana Hekel.

Režisér inscenácie Troilos a Kressida Juraj Bielik zároveň zložil hudbu a s dramaturgom Máriom Drgoňom sa podpísal aj pod úpravu dramatického textu.

Veľkolepú scénu navrhol Matúš Ďuran, kostýmy Dominika Katonová a svetelný dizajn mala na starosti Michaela Pavelková. Všetky tri zložky vznikali v spolupráci s Ateliérom scénografie AxS pod vedením skúseného scénografa a pedagóga Michala Lošonského. Na javisku ste mohli vidieť početné akčné a bojové scény, ktoré s hercami naskúšal špičkový choreograf, učiteľ a poradca dobových šermov a bojov a herecký dablér Petr Nůsek.

Ďakujeme, že ste boli súčasťou prvej premiéry tejto sezóny. Pokiaľ ste našu doposiaľ najnovšiu inscenáciu ešte nevideli, vyberte si svoj termín a príďte sa pozrieť do nášho divadla na Shakespeara, ktorého ste ešte určite nevideli.

William Shakespeare - Troilos a Kressida

25/10/2022