V októbri uvidíte hosťujúce predstavenie Umenie padať

V nedeľu 22. októbra privítame na našich doskách hosťujúce predstavenie. Výnimočná inscenácia oceňovanej švédskej autorky Sary Stridsbergovej v réžii Jakuba Nvotu so skvelým hereckým obsadením – Anna Šišková, Marta Kondrla, Soňa Norisová, Lucia Siposová a Kamil Mikulčík.

Dve ženy, matka a dcéra, žijú dobrovoľne uzavreté pred svetom, aby boli slobodné. Dokumentárna tragikomédia je plná vtipných dialógov, situácií a pesničiek; súčasne však rieši tému vzťahu matky a dcéry a toho, čo všetko môže spôsobiť izolácia.

Inscenácia reflektuje nový spoločenský jav, ktorým je zhoršujúce sa duševné zdravie. Po predstavení majú diváci možnosť na túto tému diskutovať s hercami pod odborným moderovaním psychológa.

Pred očami divákov sa odohráva životný príbeh matky a dcéry – „Veľkej Edie“ a „Malej Edie“ Bealových, tety a sesternice Jacqueline Kennedyovej. Dcéra Edie mala pred sebou sľubnú kariéru modelky, po prvom neúspechu nenájde silu začať znovu, ale podľahne volaniu matky a vráti sa k nej do víkendového domu v East Hampton na pobreží Atlantiku. Osamelé a izolované žijú v starom letnom sídle s osemnástimi miestnosťami, ktoré roky chátra, zdrojom príjmu je iba minimálne mesačné „odškodné“ od manžela Veľkej Edie, ktorý ich pred rokmi opustil a založil si novú rodinu. Po dome sa preháňajú medvedíky čistotné a mačky, cez rozbité okná prelietajú morské vtáky, už ich nikto nenavštevuje, len postavy z ich minulosti prichádzajú a odchádzajú ako sny. Stridsbergová rozkrýva podivný vzťah matky a dcéry, ktoré vegetujú uprostred postupujúcej skazy v jedinej obývateľnej izbe a utápajú sa v do ružova vymaľovaných spomienkach. Hrdinky si uvedomujú svoj stav a z toho plynúci hnev obracajú proti sebe i celému svetu v dialógoch plných čierneho humoru a irónie.

Hra je inšpirovaná úspešným dokumentom Grey Gardens (Šedé záhrady, 1975) a oceňovaným rovnomenným celovečerným filmom z produkcie HBO (2009) v hlavnej úlohe s Drew Barrymore a Jessicou Lange.

Srdečne vás pozývame, lístky nájdete na tomto odkaze.

6/10/2023