Risografika

Autorská risografika s príbehom najstaršej divadelnej budovy na Slovensku. 


Dostupnosť: osobne v pokladnici DJP
Náklad tlače: 190 ks
Tlač: trojfarebná risografia
Papier: Freelife Kendo 150 g
Formát: A4
Cena : 20 eur

Najstaršiu divadelnú budovu na Slovensku slávnostne otvorili dňa 26. decembra 1831. Rok jej vzniku pripomína latinský nápis, ktorý odkazuje na štedrosť darcov a v preklade znamená „Tento dom Tálie postavil senát a obyvateľstvo Trnavy“. Budova odolala času, prvej a druhej svetovej vojne aj komunistickému režimu, hoci prešla viacerými rekonštrukciami. 


V čom spočíva čaro risografiky?  


Risografia predstavuje spôsob tlače, ktorá ma korene v Japonsku. Táto metóda je podobná sieťotlači. Na Slovensku sa tejto technike venuje len málo umelcov, ktorí vytvárajú originálne diela s príbehom. 


Okrem toho, že v každom diele vynikne autorova predstavivosť a zmysel pre detaily, každý jeden výtlačok risografiky je svojím spôsobom originál.  Risografická tlačiareň používa farby vyrobené z vody a olejov zo sóje a ryže, ktoré nanáša pomocou matrice z banánových šupiek s jemnými odchýlkami. Drobná nepresnosť tlače robí z každého výtlačku výnimočné dielo. Risografiku Divadlo pripravilo CUBE Studio v spolupráci s výtvarníkom a dizajnérom Filipom Horníkom.


Každá risografika má jedinečné číslo. Je vhodná na darovanie a po zarámovaní je použiteľná ako dekorácia do interiéru. Risografiku sme vytlačili v náklade 190 kusov, odkazujúc na 190. výročie budovy, ktoré sme si pripomenuli v roku 2021.


Vytlačil Risko print kolektív 7.12.2021.