Risografika

Risografika s príbehom historickej Zrkadlovej sály, ktorá sa nachádza v srdci historického centra Trnavy. 


Dostupnosť: osobne v pokladnici DJP
Náklad tlače: 150 ks
Tlač: štvorfarebná risografia
Papier: Freelife Kendo 150 g
Formát : A4
Cena: 20 eur

Zrkadlová sála vznikla v roku 1907 spojením dvoch podlaží bývalého mestského hostinca Čierny orol. Pôvodne niesla meno Pannonia a v čase svojho vzniku bola centrom spoločenského života v regióne. Pýšila sa najlepšími hotelovými službami a bola najnoblesnejšou tanečnou sálou v blízkom či ďalekom okolí.


V čom spočíva čaro risografiky?  


Risografia predstavuje spôsob tlače, ktorá ma korene v Japonsku. Táto metóda je podobná sieťotlači. Na Slovensku sa tejto technike venuje len málo umelcov, ktorí vytvárajú originálne diela s príbehom. 


Okrem toho, že v každom diele vynikne autorova predstavivosť a zmysel pre detaily, každý jeden výtlačok risografiky je svojím spôsobom originál.  Risografická tlačiareň používa farby vyrobené z vody a olejov zo sóje a ryže, ktoré nanáša pomocou matrice z banánových šupiek s jemnými odchýlkami. Drobná nepresnosť tlače robí z každého výtlačku výnimočné dielo.Originálnosť každého výtlačku zdôrazňujú aj ručne maľované zlaté detaily. 


Toto dielo vzniklo v roku 2022, keď sme si pripomenuli 115. výročie a predstavili Zrkadlovú sálu verejnosti v jej obnovenej podobe. Risografiku pripravil výtvarník a dizajnér Ján Baláž z CUBE Studia. 


Každá risografika má jedinečné číslo. Je vhodná na darovanie a po zarámovaní je použiteľná ako dekorácia do interiéru.


Vytlačil Risko print kolektív 10.3.2022.