TEEN THEATRE FEST / Obývacia izba

(Living room / tYhle CZ)

Predstavenia

Nedeľa 23. Jún (10:00) Kúpiť

Trvanie: 50 min. bez prestávky

Obývacia izba je expedíciou ľudskej fantázie do neprebádaného teritória nábytku. Odohráva sa medzi fiktívnymi stenami jednej izby – vo svete nábytku, ktorý existuje paralelne s naším vlastným. Každý predmet tu má svoj vlastný charakter a pôsobí svojím jedinečným spôsobom. Inscenácia Lukáša Karáska balansuje na hranici divadla masiek, tanca a cirkusu a rozohráva vzrušujúcu hru plnú fantázie a humoru. V spolupráci s Jazmínou Piktorovou divadlo uvádza špeciálnu exteriérovú verziu prispôsobenú mladým divákom a diváčkam. V nej sa nábytok vydáva na prechádzku. Chceli by ste si s ním zahrať partiu guličiek? Otvorte zásuvky svojej fantázie a vysypte zo svojich spální tie najbláznivejšie fantazijné postavičky. 

 

Vhodné pre deti od 6 rokov.   

Premiéra: 27. 5. 2021 


tYhle je česko-francúzsky kolektív umelcov generácie Y pôsobiacich predovšetkým v Českej republike a venujúcich sa súčasnému pohybovému a vizuálnemu umeniu. Skupinu tYhle tvoria štyria umelci, ktorí majú podobný pohľad na súčasné umenie: je potrebné experimentovať a búrať hranice. Kolektív založili v roku 2015 v Brne herci a tanečníci Lukáš Karásek a Florent Golfier, ktorí sa stretli počas štúdia. Následne sa k nim pridali svetelná dizajnérka Zuzana Režná a scénografka/choreografka Marie Gourdain. NázotYhle je inšpirovaný generáciou Y. Písmeno Y svojou grafickou podobou pre nás vyjadruje priesečník rôznych línií, smerov, inšpirácií a tento priesečník je priestorom, kde sa stretávame a tvoríme.  


„Scény s trochonadsázky připomínají pohádku Kráska a zvířeKdyž se nikdo nedívádomácí zařízení ožívá a vytváří svůj vlastní světKarásek jako by ke vzniku tohoto světa napomáhal, rozehrával jej. Nábytek přestavuje, manipuluje s ním, používá jej jako puzzle a vytváří další a další světy.“ 

Clara ZangaObývací pokoj – i nábytek má duši. In: Taneční aktuality, 22. 12. 2020.  


Projekt Obývacia izba vznikol za finančnej podpory Ministerstva kultúry Českej republiky, statutárneho mesta Brno, Hlavného mesta Praha a Štátneho fondu kultúry. Inscenácia je súčasťou projektu „Spolupráca kultúrnych domov: Studio ALTA, Black Box Theatre, Baerum Kulturhus“ podporeného z finančných mechanizmov EHP.


Fotografie Nika Brunová

Postava Meno
Učinkuje Lukáš Karásek