Palárik (a to jeho teátro)

(Jakub Nvota)

Trvanie: 1 h 50 min. bez prestávky

Predstavenie hráme v utorok 7. mája poslednýkrát  v sezóne 2023/2024 vo Veľkej sále DJP. Teraz pri kúpe vstupenky na večerné predstavenie Palárik (a to jeho teátro), dostanete druhú vstupenku zadarmo. Spravte niekomu radosť a zoberte ho do divadla. 


Vstupenku 1+1 si môžete zakúpiť osobne v pokladnici divadla alebo rezervovať e-mailom na pokladnica@djp.sk.


Ján Palárik – meno, ktoré poznáme z učebníc aj z divadelných javísk. Málokto však vie, že písanie divadelných hier vôbec nepatrilo k tomu najdôležitejšiemu, čo Palárik nášmu národu priniesol. Dej inscenácie sa začína v Majcichove, kde Palárik pôsobil ako farár na sklonku života. Počas prebdených nocí sa stretáva s postavami zo svojich divadelných hier i s reálnymi ľuďmi zo svojho života. Odvíja sa pred nami príbeh človeka, ktorý sa snažil povýšiť slovenský národ na úroveň iných európskych národov. Neustále však musel čeliť veľkému problému – hádkam vo vlastných radoch. Preto sa Palárikovým heslom stáva: zmierenie. Zmierenie všetkých rozhádaných, ktorí majú spoločný cieľ, ale každý sa doň snaží dostať inou cestou.


Autorom a režisérom inscenácie je Jakub Nvota. Jeho režijná poetika je ovplyvnená tvorbou českých kabaretných divadiel, ale aj Radošinského naivného divadla a Štúdia L+S. Inscenácii Palárik (a to jeho teátro) nechýba satirický humor, nadhľad a podmanivá hudba, ktorú hrajú naživo samotní herci. V hlavnej úlohe Jána Palárika sa predstaví Michal Jánoš, ktorý nám svojím obdivuhodne koncentrovaným hereckým výkonom dovoľuje nahliadnuť nielen do Palárikovej mysle, ale najmä do jeho srdca.

  

Inscenácia Palárik (a to jeho teátro) vznikla pri príležitosti 200. výročia narodenia Jána Palárika. 


Premiéra: 9.12.2022


Fotografie z predstavenia: Robert Tappert

Fotografie z premiéry: Jakub Kovalík 

Video produkcia: Ján Proner


Sériu všetkých videí a rozhovorov nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.Postava Meno
Palárik Michal Jánoš
Eržika, Gazdiná Adela Mojžišová a.h
Scitovský, Hurban, Robotník 2 Braňo Mosný
Kostolník, Radlinský, Klempa Tomáš Vravník
Holček, Viktorin, Robotník 1 Matúš Beniak
Miluška, Slúžtička Dana Droppová