Zlomatka

(Mario Gelardi)

Trvanie: 1 h 40 min. bez prestávky

V horúcom Neapole v skromnom byte žije krajčírka Anna – jednoduchá veselá žena v stredných rokoch. Odkedy jej syn Diego odišiel študovať do Ríma, žije sama, ale vôbec jej to neprekáža. Rada varí, chodí do kostola a vedie dlhé telefonáty so svojimi kamarátkami. Všetko sa zmení jedného dňa, keď sa Diego vráti domov a oznámi jej tajomstvo, ktoré sa mu pred mamou darilo roky skrývať. Páčia sa mu chlapci. Anna sa ako milujúca matka nevzdáva a zaprisahá sa, že nájde spôsob, ako svojho syna „vyliečiť z tejto choroby“. Annina materská láska naberá fanatické rozmery a v mene spásy svojho dieťaťa je schopná čohokoľvek – okrem prijatia jeho odlišnosti. Matka so synom sa dostávajú do absurdných a miestami až komických situácií, ktoré neustále zväčšujú priepasť medzi nimi a oslabujú schopnosť porozumieť tomu druhému.


Hra súčasného talianskeho dramatika nie je len o homosexualite, ale celkovo o neschopnosti prekonať zažité konvencie a predsudky. Gelardi si s kontroverznou témou poradil výborne najmä vďaka citlivému a napínavému príbehu, skvelým charakterom a grotesknému humoru.


Inscenáciu Zlomatka režírovala v našom divadle významná maďarská režisérka a herečka Enikő Eszenyi. Ako režisérka hosťovala v prestížnych divadlách v Európe i USA a desať rokov bola umeleckou riaditeľkou jedného z najväčších maďarských divadiel Vígszínház v Budapešti.


Dokument o inscenácii nájdete na našom oficiálnom Youtube profile.

Video produkcia: Ján Proner

Postava Meno
Anna Tatiana Kulíšková
Diego Matúš Beniak
Alberto Braňo Mosný
Oľga Ingrida Baginová a. h.